Tarnobrzeskie Zeszyty Historyczne

W dniu 20 marca 2014 roku Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu Robert Pelewicz, na zaproszenie Prezesa Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego dr. hab. Tadeusza Zycha, wziął udział w promocji jubileuszowego wydania 40 numeru Tarnobrzeskich Zeszytów Historycznych o tematyce „Tarnobrzeski sąd i prawnicy”, w sali kameralnej Tarnobrzeskiego Domu Kultury.


Od lewej: Prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu Robert Pelewicz,
Prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego dr. hab. Tadeusz Zych.

 

W tym numerze Tarnobrzeskie Zeszyty Historyczne odkrywają przed czytelnikiem inspirującą treść, pokazując zarys historii miasta, związany z przeszłością sądu i dawnym życiem prawników. Przedstawione zostały źródła i korzenie sądownictwa tarnobrzeskiego, a także fakt, że sprawy z przed trzech wieków były zbliżone do dzisiejszych.

Tarnobrzeskie Zeszyty Historyczne sięgnęły po ten właśnie temat z dwóch powodów: po pierwsze przedstawiona w nich historia jest niezwykła, więc warta zapisania, po drugie zaś opisywane zdarzenia są niejako wstępem do zaproponowanej przez Mecenasa Rajmunda Aschenbrennera – w imieniu Koła Tarnobrzeskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i dr. hab. Tadeusza Zycha – w imieniu Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, a zaaprobowanej przez Roberta Pelewicza Prezesa Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu – jako przedstawiciela tarnobrzeskiego środowiska prawniczego, inicjatywy uczczenia za pomocą tablicy wotywnej, wmurowanej w ścianę budynku tarnobrzeskiego sądu, pamięci tarnobrzeskich prawników, którzy w latach II wojny światowej i w okresie sowieckiej dominacji w Polsce, walczyli o wolność i niezawisłość Rzeczypospolitej.

W spotkaniu ponadto udział wzięli przedstawiciele tarnobrzeskiej społeczności prawniczej, między innymi: sędzia Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu Wiesława Sech, sędziowie Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu - Wiesław Czech i Maciej Olechowski, referendarz sądowy Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu Iwona Dybus-Grosicka oraz adwokaci - Rajmund Aschenbrenner i Jerzy Wójtowicz.

Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu
Strona wygenerowana przez system (dynamicznie aktualizowana)
Dokument z dnia: 2014-03-25 13:47
Wytworzył:
Katarzyna Sarzyńska - Sado
Publikacja w dniu: 2014-04-01 12:31
Opublikował:
Katarzyna Sarzyńska - Sado
Opis zmiany: b/d
Ilość wyswietleń dokumentu: 6 726